اخبار
اولین کنگره بین المللی زیست پزشکی (ICB)
اولین کنگره بین المللی زیست پزشکی (ICB) با هدف ارتقای سطح علمی، آشنایی، تبادل ایده ها و دستیابی به دانش روز در حوزه علوم پزشکی و زیست شناسی، در آذرماه برگزار می شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، دکتر محمد زرین دست، دبیر علمی کنگره بین‌المللی زیست پزشکی با بیان اینکه کنگره زیست پزشکی برای اولین بار در آذرماه برگزار می شود، اظهار داشت: در این کنگره زیست پزشکی بین‌المللی که ۲۸ تا ۳۰ آذر ۹۶ برگزار می‌شود «رشته‌های زنان و بهداشت باروری، ژنتیک پزشکی، زیبایی «چالش‌ها و چشم‌اندازها»، تغذیه و سلامت، نانو زیست‌فناوری، میکروب‌شناسی و بیماری‌های عفونی، سلول‌های بنیادی و کاربردهای پزشکی، سرطان پیشگیری تشخیص و درمان، متابولیسم بیماری‌های متابولیکی» در نظر گرفته شده است.

زرین‌دست افزود: هدف این کنگره مانند تمام کنگره‌ها به‌روز کردن اطلاعات پزشکانی است که در این ۹ رشته تعیین‌شده فعالیت می‌کنند، از طریق مقالات، سخنرانی و گفتگو، پرسمان و تبادل ایده‌های نو با استفاده از اساتید نخبه و بهترین‌های پزشکی کشور. همچنین، هدف دیگر، ایجاد آشنایی بیشتر پزشکان با یکدیگر و ایجاد یک شبکه وسیع علمی است که تشکیل این شبکه علاوه بر تبادل دستاوردها، نظریات و تجربیات موجب ارتقاء سطح علمی پزشکان کشور می‌شود.

وی با تأکید بر اینکه مقاله‌هایی که در این کنگره ورود پیدا می‌کنند توسط پزشکان نخبه همان رشته که اعضای علمی کنگره هستند به‌دقت بررسی می‌شوند، تصریح کرد: مقالات ارسال‌شده به کنگره اگر دارای اشکالی باشند دوباره به نویسندگان عودت داده‌ شده و این مهلت برای شرکت‌کنندگان فراهم می‌شود که مقالات را اصلاح کنند و به کنگره ارسال کنند و مقالات هم در دو نوع نوشتاری و پوستر به کنگره ارائه می‌شود.

به گفته وی، سعی ما در این کنگره این است که از پیشکسوتان پزشکی کشور تجلیل شود اما اکثر تلاش ما بر این موضوع تمرکز یافته که بستری مناسب برای رشد علمی جوانان فراهم شود و پزشکان جوان را به‌نوعی برای تولید مقالات علمی، تحقیقات و نوآوری در رشته خودشان و شرکت در کنگره‌های مختلف پزشکی علاقه‌مند کنیم. به‌هرحال هر کنگره‌ای که برگزار می‌شود در ارتقاء معلومات افرادی که در آن رشته فعال هستند مؤثر است و از آن کنگره ایده‌هایی می‌گیرند که این ایده‌ها زمینه‌ساز تحقیقات و کنکاش‌های بعدی این افراد است و دبیرخانه کنگره زیست پزشکی هم در این خصوص برنامه‌ریزی ویژه‌ای انجام داده است.
 

وی بیان داشت: در زمینه علم نانو زیست‌فناوری پزشکی ما کشور هفتم دنیا محسوب می‌شویم و در موضوع سرطان پیشگیری تشخیص و درمان هم مطابق علم روز دنیا پیشرفت داشته‌ایم و باید گفت ما در رشته پزشکی در این مملکت از علم روز دنیا نه‌تنها عقب نیستیم بلکه در رشته‌هایی مانند تعویض عضو در بالاترین سطح حرکت می‌کنیم.

وی ادامه داد: امروز در رشته زنان و زایمان و باروری پزشکان و محققان کشور ما بسیار موفق هستند و باید گفت پزشکی ایران نه‌تنها با مشکل خاصی مواجه نیست بلکه در چند سال اخیر پیشرفت‌های قابل‌ملاحظه‌ای در پزشکی ما حاصل شده است.

زرین‌دست یادآور شد: هر کنگره‌ای با مشکلاتی مواجه است و توقعات و خواسته‌های متفاوتی از برگزارکنندگان کنگره وجود دارد که البته این یک مزیت محسوب می‌شود چراکه همیشه افرادی که توقعات بالایی دارند به دنبال ایجاد موقعیتی برای دست یافتن به بهترین‌ها هستند و خود این زمینه پیشرفت را فراهم می‌سازد.

وی افزود:اما باید به این موضوع هم فکر کرد که ما با امکانات موجود پیش می‌رویم و طوری برنامه‌ریزی انجام شده تا از حداکثر ظرفیت و توان برگزارکنندگان و شرکت‌کنندگان در این کنگره برای نتیجه دادن کار بهره برد. این موضوع حائز اهمیت است که برای حضور در این کنگره از بهترین پزشکان خارجی و ایرانی دعوت به عمل‌آمده است و مبنا بر این است که از پزشکان جوانی که مقالات و ایده‌های برتر را ارائه داده‌اند برای به منصه ظهور رساندن این ایده‌ها حمایت شود.

دکتر مسگرطهرانی دبیر اجرایی کنگره بین المللی زیست پزشکی با بیان اینکه دانشجویان، محققان و پژوهشگرانی که در کنگره شرکت می کنند علاوه بر دریافت گواهی حضور، گواهینامه بین المللی درجه یک (Gold Certificate) دریافت می کنند که تاکنون در کشور برای هیچ یک از کنگره های برگزار شده صادر نشده است.

وی  افزود: این کنگره توسط انستیتو پاستور ایران و دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم پزشکی تهران با حمایت مادی و معنوی یک موسسه مطالعاتی برگزار می شود. دانشجویانی که اقدام به ثبت نام در کنگره می کنند می توانند از تخفیف ۷۰درصدی شرکت درکارگاه های تخصصی ارائه شده برای کنگره در انستیتو پاستور بهره مند شوند.
علاقه مندان به شرکت در کنگره بین المللی زیست پزشکی می توانند به وب سایت کنگره به نشانی http://www.icb2017.com و تلفن 02188811611 تماس حاصل نمایند.